Red MCP Indoor Call Point MCP1A-R470FF
Red MCP Indoor Call Point EN54-11 with 470R Resistor & Clean Contact MCP1A-R470FF KAC
MCP1A-R470FF - Red MCP Indoor Call Point with 470R Resistor & Clean Contact KAC
FEATURES & BENEFITS
- Unique 'Plug & Play' installation concept
- Total 'Flex-Ability' in the choice of operating element
- Anti-Tamper facility
- Enhanced aesthetics
- Fully approved to the latest standards
- Backward compatibility
- LPCB & VDS approvals
TECHNICAL SPECIFICATIONS
- Connection : 470 Ohms Resistor & N/O 24VDC
- Voltage Max : 30VDC
- Cable Termination : 0.5 - 2.5 mm2
- Humidity : 0-95% non-condensing
- Operating Temperature : -40°C to +55°C
- Storage Temperature : -40°C to +55°C