Bouton Poussoir incendie rouge MCP1A-R470FF
MCP1A-R470FF - Bouton Poussoir Incendie Rouge avec résistance 470R et contact libre KAC
The MCP1A product version is supplied with both a resistor and normally open clean contact electrical options. These options are easily utilised by simply connecting the terminal block to the required connection in the back of the MCP1 product. A variety of resistor versions are available, with both 470Ω and 680Ω offered as standard. However, other resistor types can be provided upon request.
FEATURES & BENEFITS
- Unique 'Plug & Play' installation concept
- Total 'Flex-Ability' in the choice of operating element
- Anti-Tamper facility
- Enhanced aesthetics
- Fully approved to the latest standards
- Backward compatibility
- LPCB & VDS approvals
TECHNICAL SPECIFICATIONS
- Connection : 470 Ohms Resistor & N/O 24VDC
- Voltage Max : 30VDC
- Cable Termination : 0.5 - 2.5 mm2
- Humidity : 0-95% non-condensing
- Operating Temperature : -40°C to +55°C
- Storage Temperature : -40°C to +55°C